Генрі Олькотт, полковник американської армії, журналіст:
Уільям Кінгслад, автор "Євангелія праведності" та ін. книг і чисельних статей з питань Теософії:
Раі Лахірі, індійський брахман, опісля активний член Теософського товариства:
Махатма Ганді - індійський державний і політичний діяч, національний герой. Один із керівників та ідеологів національно-визвольних рухів Індії. Сформулював філософію ненасильства, що вплинула на національні та міжнародні рухи прихильників мирних змін.
БЛАВАТСЬКА Олена Петрівна (у дівоцтві Ган; 12.08(31.07).1831– 08.05(26.04).1891) – мислитель, окультист, митець, письменниця. Народилася в м. Катеринослав (нині Дніпропетровськ) в сім'ї офіцера. Двоюрідна сестра С. Вітте. Початкову освіту здобула вдома. Від 11 років, після смерті матері – літератора Олени Ган, виховувалась у родині діда – саратовського цивільного губернатора Андрія Фадєєва, колишнього правителя катеринославської контори іноземних колоністів. 1849 взяла шлюб із єреванським віце-губернатором Никифором Блаватським, невдовзі, залишивши чоловіка, поїхала до Керчі й звідти – до Стамбула. У мандрах Єгиптом, Францією, Великою Британією, Індією та ін. країнами оволоділа багатьма мовами, різноманітними знаннями, цікавилася психологічними феноменами. Виступала вершницею, капельмейстером, а також із фортепіанними концертами. Вдалася до спіритизму (пізніше відійшла від нього).
Її цікавили незвичайні та надприродні явища. Жила в Індії, Америці, де досліджувала різноманітні релігії, міфології, культи, стародавні філософські системи. У 1848 -1875 роках здійснила тричі навколосвітню подорож.
У 1875-1886 році (за різними даними) в Нью-Йорку разом з полковником Генрі Олкоттом заснувала Теософське товариство, головною метою якого було "створити ядро Всесвітнього Братерства, де не буде мати значення різниця раси, колір шкіри, стать, каста й віросповідання".
Під псевд. Радда-Бай в рос. пресі надрукувала нотатки "Из пещер и дебрей Индостана" (перше окреме вид. – М., 1883), "Загадочные племена" ("Русский вестник", 1884–85). Від В останні роки життя написала англ. мовою книги "Таємна доктрина", "Ключ до Теософії", "Голос тиші", езотеричний збірник "Жахливі оповідання".
Цікаво знати:
*1991 році кіностудією «Центрнаучфільм» був знятий фільм «Хто ви, мадам Блаватська?». Головну роль у фільмі зіграла народна артистка Росії Ірина Муравйова. Всі роботи О. П. Блаватської, як і раніше перевидаються, часом у кількох редакціях. Її твори перекладені на всі європейські мови, а також на іврит, арабську, тамільську, гінді, китайську, японську, в'єтнамську та багато інших. У 1975 році урядом Індії була випущена пам'ятна марка, присвячена 100-річчю створення Теософського товариства. На марці зображено печатку Товариства і його девіз: «Немає релігії вище істини».
*Родовід Олени Петрівни Блаватської з материнського боку сходить через Михайла Чернігівського до засновника державності на Русі — Рюрика. Прямим предком О. П. Блаватської, з материнської лінії, був Сергій Григорович Долгорукий (відомий дипломат свого часу) — брат Олексія Григоровича Долгорукова, члена Верховної таємної ради при Петрі II. Сергій Григорович був прадід Олени Павлівни Фадєєвої-Долгорукої (бабуся Блаватської) і прапрадід Олени Петрівни Блаватської.
*В автобіографічній книзі "Моє життя" Махатма Ганді зазначав, що на його світогляд вплинули особисте спілкування з членами Теософського суспільства та читання праць Олени Блаватської. Також він говорив, що для нього було б радістю "торкнутися краю одягу пані Блаватської".
Немає коментарів:
Дописати коментар