понеділок, 29 липня 2024 р.

Світ шахів

Шахові турніри — це чудова нагода для дорослих та дітей продемонструвати свою майстерність у шахах і перейняти досвід інших. Активне спілкування між учасниками клубу «Білий кінь» - це комунікативні навички. Гра в шахи проходить невимушено, тому всі учасники легко сприймають нову інформацію та здобувають знання. Регулярна участь у турнірах і змаганнях формує стресостійкість. Тож юним гравцям ця риса допоможе почуватися впевненіше в незнайому колективі або на публіці. У шахах, як і в житті, успіх часто залежить від здатності встановлювати контакти й ефективно співпрацювати з іншими. Стратегічне мислення і вміння передбачити хід супротивника сьогодні принесли перемогу юному шахісту Ростиславу Дроздову. Серед дорослих перше місце в турнірі виборов Вовк Віктор -  майстер спорту, на другому місці кандидат  в майстри спорту Віталій Морозов, а на 3 місці – кандидат в майстри спорту Ігор Осіпов. Хочется відмітити активність і досвід жінки-шахістки Олени Вязмітінової та цікаву гру наймолодшого гравця Міхаіла Мазуренка. Станьте найкращим шахістом і розробіть особистий стиль та стратегію гри, щоб здобути перемогу. Докладіть максимум зусиль і у вас завжди буде хороший результат.
Шахові турніри чекають на нових гравців кожної неділі.



четвер, 25 липня 2024 р.

Вправи з вивчення української мови з Лепетуном

Продовжуємо зустрічі в україномовному розмовному клубі «Світлиця слова» з вивчення та удосконалення  української мови,  які проходять в бібліотеці №5 щосереди. Як же потрібно підготуватися до засідання, де брати потрібну інформацію, щоби було цікаво і пізнавально!? Адже не завжди є можливість запросити фахового філолога української  мови, тому готуємося самі.

Ось і сьогодні, 24 липня, в нагоді став дуже корисний сайт «Мова – ДНК нації».   На цьому сайті є помічні та цікаві завдання «Вправи з вивчення української мови з Лепенуном». Це класний освітній  проєкт для тих, хто хоче вдосконалити свої знання української мови. Троє молодих та небайдужих молодих людей спробували поділитися закоханістю в рідну мову.

Тож, вони маленькою командою організували і налагодили роботу  проєкту в Інтернеті і тепер всі охочі можуть долучитися до цієї безкоштовної платформи.  Хочу, щоб вся Україна знала яка у нас талановита  та патріотична молодь. Арт директор та ілюстратор Паша Мельник-Крисаченко; засновниця проекту та  автор текстів і вправ, PR-менеджер Наталя Клименко; програміст – Олександр Клименко.

Ця молоді та креативні однодумці плекають мрію про те, що колись в Україні буде модно знати декілька мов, а говоритимемо – українською.

Так і буде, а поки  що за допомогою їхнього сайту працюємо над вивченням коду нашої нації – українською мовою.








середа, 24 липня 2024 р.

Зустрічайте- журнальні новинки


Газетна і журнальна інформація настільки органічно влилася в наше життя, що ми її часом не помічаємо, як свіже повітря, яким дихаємо. Але коли проаналізувати вплив періодики на людину, то розумієш, що преса, як і книга, супроводжує наше життя, починаючи від народження і до глибокої старості, формує наш світогляд та збагачує життя.

Якщо ви  не передплачуєте додому нічого з періодичних видань, то гайда до бібліотеки#5, що на проспекті Незалежності, 55! В читальній залі спеціально для вас організована експрес-виставка «Зустрічайте- журнальні новинки».

Інформація, неймовірні історії, натхнення для творчості, нові тренди - все це і трохи більше ви знайдете у нових номерах журналів ««Жінка», «Бібліотечна планета», « КіноТеатр», «Таємниці ХХ століття», «Дім.Сад. Город».

Тож, запрошуємо всіх користувачів та любителів читання переглянути новинки періодичних видань на експрес-виставці в бібліотеці.

 Чекаємо  на зустріч з вами.

понеділок, 22 липня 2024 р.

Шахи гра для інтелектуалів!

21 липня в бібліотеки-філії № 5 пройшов четвертий шаховий турнір, присвячений Міжнародному дню шахів.У всьому світі він відзначається 20 липня. Шахи - це настільна гра на спеціальній 64-клітинній дошці, на якій розташовуються 32 фігури (по 16 фігур білого і чорного кольору). Як одна з найпоширеніших спортивних ігор сучасності, поєднує в собі елементи мистецтва (уяви), науки (логічно-точний розрахунок) і спорту. Назва гри походить з перського : "шах мат" - "володар помер". Грають 2 партнери. Мета гри полягає в тому, щоб поставити мат королю супротивника.Цікаво було спостерігати за справжніми шаховими баталіями, які проходили в читальні залі. Перемогу здобули ті, хто мав кращу логіку, більший досвід і холодний розум. Отже, перше місце в турнірі виборов Михайло Ангелевич, на другому місці – Ігор Осіпов, а трете місце зайняв Олег Лютий. Приємно здивували своєю грою молоді шахісти. Діти змагалися з дорослими на рівних. Юні таланти: Антон Однорог та Яценко Матвій - розділили між собою четверте місце. Маємо надію, що школярі-шахістисти стануть активними учасниками клубу «Білий кінь».







четвер, 18 липня 2024 р.

Народження вільної держави

 

Під такою назвою 18 липня в бібліотеці-філії №5 відбулася інформаційна година для клубу Академії пенсіонерів «Золота осінь».

16 липня 1990 року Верховна Рада України прийняла Декларацію про державний суверенітет України, зробивши перший крок до відновлення історичної справедливості, відродження української державності як ідеї соборності українського народу та його земель.
Декларація визначила основні політичні, економічні, соціальні цілі та довгострокові перспективи розвитку Української держави, відкривши новий етап в історії нашого народу, заклавши підґрунтя для прийняття 24 серпня 1991 року Акту проголошення незалежності України, який разом з державним суверенітетом був підтверджений волевиявленням народу на Всеукраїнському референдумі в грудні того ж року.
До уваги відвідувачів також була представлена тематична книжкова виставка «Суверенна та незалежна - на віки!».


середа, 17 липня 2024 р.

Унікальне видання у фонді бібліотеки№5

Бібліотека#5 взяла участь у дослідженні, ініційованому  #Жива сучасна бібліотека - БФ Бібліотечна країна разом з #QIRI'MYOUNG і #Національний Корпус Кримськотатарської Мови щодо наявності та доступності кримськотатарських матеріалів (словників, книг, періодики тощо) у бібліотеках України.

Мета проєкту – створення першого відкритого онлайн-сервісу кримськотатарської мови, який об'єднає цифрові копії словників та інших лінгвістичних ресурсів.

Це сприятиме збереженню та популяризації кримськотатарської мови, яка перебуває під загрозою зникнення, а також зробить її доступнішою для дослідників, студентів та всіх зацікавлених.

У фонді нашої бібліотеки є унікальне видання:

75(477=512.19)

К82

Кримськотатарські художники. Кінець ХІХ - початок ХХІ століття : Живопис, графіка, сульптура [Образотворчий матеріал] / авт.-уклад. Ісмет Заатов. — Сімферополь : Кримнавчпеддержвидав, 2008. — 207с. : іл. — Кримськотат., укр., англ. та рос. мовами.

ISBN 966-354-191-4

 Дана книга-альбом є першим виданням такого роду про кримськотатарське образотворче мистецтво. В ній представлена творчість кримськотатарських художників - живопис, графіка і скульптура.

Для більш детального ознайомлення з матеріалами книги чекаємо на вас у бібліотеці №5

#QIRIMYoung #КримськотатарськаМова #ЗбережемоКультуру #ОнлайнСервіс #Дослідження#бібліографічна_закладка5

понеділок, 15 липня 2024 р.

У бібліотеці№5 тривають шахові турніри


У бібліотеці№5 тривають шахові турніри. Змагаються
учасники різної вікової категорії: діти, підлітки та дорослі.




А ми пропонуємо дізнатися  цікаві факти про гру в шахи, про які ви можливо не знали:

Королева спочатку була слабкою фігурою - рухалася тільки на одну клітку по діагоналі. Правила змінили, коли іспанська королева Ізабелла Кастильська (1451-1504) стала однією з головних правительок в Європі.

Складана шахова дошка була винайдена в 1125 році шаховим священиком. Оскільки церква забороняє священикам грати в шахи, він сховав свою шахову дошку, зробивши її схожою на дві книги, що лежать разом.

Людина, що займається грою в шахи, повинна бути фізично витривалою і мати міцну нервову систему. Кажуть, що саме під час гри в шахи померли Іван Грозний і королева Бельгії Марія Генрієтта Анна.

Гаррі Каспаров одного разу сказав, що “шахи — це муки розуму”. Мабуть, тому хтось вирішив об’єднати шахи з фізичними випробуваннями, створивши шахбокс. Голландський художник Іпе Рубінгстав є родоначальником шахбокса, після того, як побачив ідею поєднувати шахи й бокс в одній книзі-коміксі. У шахбоксі чергуються раунди шахів і боксу і девізом є “битви відбуваються на рингу, а війни ведуться на дошці”.

Спочатку шахові партії грали без годинника. При цьому гравці могли грати багато годин, а то й доби поспіль, доводячи один одного до знемоги. У 1851 році під час турніру з шахів, помічник судді зафіксував, що “партія не була завершена через те, що гравці, врешті-решт, заснули”. Після цього через рік на міжнародному турнірі ввели контроль часу у вигляді пісочного годинника, а в 1883 році з’явилися перші механічні шахові годинники, створені британцем Томасом Вілсоном.

 


Бібліотека-філія #5 щиро вітає всіх українців з подвійним святом!

Адже 15 липня -День святого рівноапостольного великого князя Володимира та День хрещення Київської Русі – Україна.

В 2023 році 
Православна церква України перейшла на новий календарний стиль, і всі православні свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше. В цьому році вперше Україна вшановує ці історичні свята саме 15 липня згідно нового церковного календаря.
Давайте разом пригадаємо ці історичні та надзвичайно важливі і доленосні події для нашої неньки - України.
У 988 році князь Володимир, син князя Святослава, прийняв історичне рішення про хрещення Русі та хрестився сам з дружиною. При хрещенні він отримав ім’я Василь. А за дійство, яке відбулося у водах Дніпра, коли хрещення прийняли усі, князя люди стали звати «Великим».
Після свого хрещення Володимир наказав киянам хреститися, а поганських ідолів скинути у Дніпро. Місце, де були хрещені діти Володимира Великого в Києві, до цих пір називається Хрещатиком.
Святе Хрещення прийняли після Києва жителі Новгорода і Смоленська, Полоцька і Турова, Пскова, Луцька, Володимира-Волинського, Чернігова, Курська, Ростова Великого і інших міст.
В храмах, богослужіння здійснювалося за православним чинопослідуванням на зрозумілій народу рідній слов'янській мові, по тих книгах, які ще за століття до того були перекладені з грецької на слов'янську святими рівноапостольними братами Кирилом і Мефодієм.
Володимир після свого хрещення наказав розгромити всі кам'яні капища та хрестив своїх синів від попередніх шлюбів у джерелі, відомому у нинішній столиці України під іменем Хрещатика. А слідом за ними хрестилося багато бояр. Згідно з переказами, масове хрещення жителів міста – "зійшлося там людей без числа" – відбулося на місці, де у Дніпро впадає річка Почайна.
Варто зазначити, що вагомий внесок у прихід християнства в Київську Русь пов'язаний з княгинею Ольгою, яка була бабусею Володимира. У 954 році княгиня здійснила паломництво до Константинополя, де вона прийняла святе хрещення, отримавши церковне ім'я Олена, а хрещеним батьком став імператор Костянтин. Ольгу вважають покровителькою православної віри. Завдяки її діяльності на Русі почали будувати храми, встановлювати хрести і знищувати язичницьку символіку.
А князь Володимир був послідовником починань своєї величної бабусі та продовжив її справу. Після цієї події на Русі почали активно будувати християнські храми, а на стародавньому капищі у Києві було споруджено церкву святого Василя та пізніше – Десятинну церкву. Однак, цей процес не завжди був швидким і гладким, і затягнувся загалом на кілька століть. Так, до прикладу, лише в 1024 році Ярослав Мудрий придушив повстання волхвів у Володимиро-Суздальській землі та в 1071 аналогічне повстання повторилося. Ростов своєю чергою залишався язичницьким аж до кінця XI століття, а Муром і в'ятичі прийняли нову віру ще через сторіччя…
Протягом всієї історії існування людства все нове сприймалося неоднозначно і не завжди з розумінням.
Та все ж, прийняття християнства мало величезний вплив на Київську Русь. Вона стала частиною християнського світу, що сприяло розвитку культури, освіти, писемності та архітектури. Володимир також сприяв будівництву церков і монастирів, що стало основою для розвитку духовного життя Русі. Святий Володимир шанується як рівноапостольний, тобто той, хто здійснив таку ж місіонерську діяльність, як і апостоли. Його образ часто зустрічається в іконографії, і багато церков названі на його честь.
Тож, зі святом Хрещення Русі! Віримо, що святий рівноапостольний князь Володимир Великий дарує нам свою молитовну допомогу для утвердження миру в наших душах, сім'ях та в рідній Україні!

неділя, 14 липня 2024 р.

Історія українських миротворців

Щороку 15 липня Україна відзначає День миротворців, присвячений учасникам миротворчих організацій. З початком повномасштабної війни всі миротворчі місії були відкликані за указом президента. Але ми не забули подвиги наших військових для встановлення миру на Землі

Саме цього дня 25 років тому, на прохання Генерального секретаря ООН, два літаки з передовою групою 240-го батальйону ЗС України на борту здійснили виліт з дніпропетровського аеродрому в напрямку Боснії. Передова група налічувала 42 військовослужбовця. Після приземлення у місті Сараєво українські миротворці одразу опинилися в епіцентрі бойових дій. Місто й аеродром обстрілювали артилерія та снайпери... Таким був початок історії участі українських підрозділів у міжнародних операціях.

21 травня 2013 року Верховна Рада України одноголосно прийняла Постанову № 292-VII «Про встановлення Дня українських миротворців». Відповідно до цієї постанови, Днем українських миротворців визначено 15 липня, з подальшим відзначенням його на державному рівні для вшанування мужності й звитяги, зразкового виконання службових обов’язків, вірності присязі учасників миротворчих операцій та забезпечення збереження пам’яті славетних героїв-миротворців, які загинули під час виконання обов’язків у складі миротворчого контингенту та миротворчого персоналу.

Миротворці завжди в епіцентрі подій і завжди приходять на допомогу тим, хто її потребує. З глибокою вдячністю жителі багатьох континентів пам’ятають сміливість, мужність та професіоналізм наших українських миротворців. Велика подяка вам за відвагу та героїзм.

Детальніше читайте:

1.Про встановлення Дня українських миротворців

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/292-18#Text

2.15 липня — День українських миротворців

https://armyinform.com.ua/2022/07/15/15-lypnya-den-ukrayinskyh-myrotvorcziv/

3. День українських миротворців

https://www.work.ua/holidays/ukrainian-peacemaker-day/

4. Українські миротворці

https://localhistory.org.ua/texts/statti/ukrayinski-mirotvortsi/

четвер, 11 липня 2024 р.

Бібліокав'ярня "Шоколадні фантазії"

Лише один день, 11 липня , у бібліотеці #5 працювала ексклюзивна бібліокав'ярня "Шоколадні фантазії". Смачнюче літературно-шоколадне меню задовольнило смаки найвибагливіших книжкових гурманів. Бо чого там тільки не було :

«Його величність Шоколад» - книжкова виставка
«Солодкі традиції світу»- інформаційний нон-стоп
«Майже казкова історія…»-( розповідь про картину «Шоколадниця» Жан-Етьєн Ліотара)
«Пізнай себе»- психологічно-шоколадний тест
«Шоколадні» шлягери
Кавування, чаювання,
а також ... ворожіння на кавовій гущі. Свято видалося дуже атмосферним і надовго запам'яталося хорошим настроєм,позитивними емоціями і, звичайно, неповторними ароматами кави і шоколаду.




середа, 10 липня 2024 р.

І знову розмова про калинову

Вивчаємо, удосконалюємо, пізнаємо, дискутуємо, аналізуємо та смакуємо українською мовою на засіданнях україномовного розмовного клубу «Світлиця слова» в бібліотеці№5.

Друзі, ви ж мабуть всі знаєте, а можливо призабули, що українська мова вирізняється на тлі східнослов’янських мов милозвучністю, унікальними словами та правилами. Наша «калинова» офіційно визнана однією з найкрасивіших: вона посідає друге місце у світі за мелодійністю (після італійської) й третє за красою лексики (після французької та перської).
А ви знаєте скільки слів налічує українська мова!? Відповідно до даних Національної Академії Наук України, сучасна українська мова містить приблизно 256 тисяч слів.
Коли ж зародилася українська мова.Точно сказати складно, але відомо, що вона однозначно виникла раніше за російську, німецьку, турецьку тощо. За даними вченого Василя Кобилюха, українська сформувалася ще в Х-IV тисячоліттях до нашої ери й походить із санскриту.
Тож бібліотека №5 запрошує всіх охочих до вивчення, пізнання та удосконалення української мови. В фонді книгозбірні є гарні книги, що стають в нагоді при вивченні мови.
Наша адреса – проспект Незалежності, 55, засідання відбуваються щосереди.

вівторок, 9 липня 2024 р.

Шахові баталії вирують

Ні для кого не секрет, що з розвитком науково технічного прогресу та Інтернету, світ заполонили гаджети, комп'ютерні ігри та штучний інтелект. Але ось така інтелектуальна гра як шахи, не дивлячись на її 2000-ну історію, залишається і сьогодні однією з найпопулярніших у світі. Бібліотека-філія #5 "не пасе задніх". В читальній залі книгозбірні щонеділі вирують шахові баталії. Організатором та натхненником яких є тренер Ігор Олександрович Осіпов. З ним у нас багаторічна співпраця. Щосереди пан Ігор навчає підростаюче покоління гри в шахи. Діти до нього приходять із задоволенням та опановують ази шахової гри. А ті його учні, які вже мають гарний досвід, беруть участь в шахових турнірах. Бажаємо успіхів та запрошуємо до бібліотеки #5!



четвер, 4 липня 2024 р.

Шахові турніри в бібліотеці

 

Нещодавно в бібліотеці №5 відновились шахові турніри з швидкісної гри в шахи. Тож, щонеділі в читальному залі збираються любителі цієї захопливої інтелектуальної гри.На турнір  завітали 12 учасників різної вікової категорії: діти, підлітки та дорослі. Гра проводилася по круговій системі, тобто, змагалися по колу. Протягом 11 турнірів  учасники через кожні 10 хвилин змінювали партнерів. Було неймовірне напруження в боротьбі за перемогу.Призерами в запеклому змаганні стали:  Ігор Осіпов справедливо отримав ІІІ місце. Боротьбу за перше місце очолили Ростислав Дроздов та Віталій Морозов. Вони зрівнялися по очках, але за коефіцієнтом Бергера переможцем став молодий 14-літній юнак, переселенець з Херсонщини Ростислав Дроздов.

Отже ІІ місце в шаховому турнірі посів Віталій  Морозов, який також є переселенцем із Слов’янська. А беззаперечне І місце  здобув молодий і талановитий учасник турніру – Ростислав.

Вітаємо всіх учасників з вдалим початком шахових турнірів та  бажаємо перемог і наснаги!

                                                                                                                  Світлана Хмільова