пʼятниця, 8 вересня 2023 р.

Ходімо www кіно

Щорічно у другу суботу вересня в Україні відзначається День українського кіно.

Україна завжди була кінематографічною державою. Адже перше українське кіно зняли у далекому 1896 році. Наша держава знана у світі потужною школою поетичного кіно, всесвітньо відомими іменами Олександра Довженка, Сергія Параджанова, Юрія Ільєнка та багатьма іншими талановитими майстрами.

За останні роки українська кіноіндустрія гучно заявила про себе на світовій арені.  Вітчизняні режисери  знімають якісні кінострічки, які змушують прикипіти до екранів,  отримують шалену підтримку від кіноманів.Нове українське кіно  навчилося подорожувати міжнародними кінофестивалями та виборювати там головні нагороди. Багато режисерів спробували себе в повнометражних дебютах, решта відточувала стиль далі. Головне досягнення українського кіно в тому, що воно стало конкурентним із закордонним.

Пропонуємо 7 найкращих екранізацій українських книжок, якими варто пишатися.“Тіні забутих предків“  (в міжнародному прокаті  “Диќі ко́ні вогню́ “ (англ. Wild Horses of Fire).
 Рік виходу: 1965. Режисер: Сергій Параджанов, оператор Юрій Іллєнко, композитор Мирослав Скорик, який написав унікальну музику до кінострічки. Головні актори: Іван Миколайчук, Лариса Кадочникова ,Тетяна Бестаєва,Спартак Багашвілі Микола Гринько,Леонід Єнгібаров ,Ніна Алісова. Екранізація однойменної повісті Михайла Коцюбинського.

Самобутня культура Карпат, ні з чим не зрівнянна фольклорна стихія гуцулів, їхні багатовікові звичаї та обряди – цей новаторський для свого часу фільм заклав основи українського поетичного кіно.  “Тіні забутих предків“  очолили список топ-100 найкращих українських фільмів та увійшли в історію як символ дисидентського руху та боротьби українців з радянським режимом. Фільм був відзначений призом на Всесоюзному кінофестивалі в Києві (1966. Стрічка отримала 39 міжнародних нагород, 28 призів на кінофестивалях (із них - 24 гран-прі) у двадцять одній країні.

 

“Захар Беркут”

Рік виходу: 2019. Режисер: Ахтем Сеїтаблаєв, Джон Вінн. Головні актори: Роберт Патрік, Андрій Ісаєнко, Цегмід Церенболд, Томмі Фленаган, Олег Волощенко, Поппі Дрейтон, Алекс МакНіколл.

Це неперевершена екранізація повісті Івана Франка. До створення фільму долучились не тільки українські зірки кіно, але й голлівудські. За сюжетом, монгольська орда поступово загарбує карпатські села, забираючи з собою полонених. Та на одному перевалі двоє місцевих мисливців звільняють бранців з ворожого табору. Розлючений хан готовий знищити всі поселення. Та він не знає, що боротись йому доведеться проти Захара Беркута.


Віддана”

Рік виходу: 2020. Режисер: Христина Сиволап. Головні актори: Маріанна Янушевич, Алеся Романова, Роман Луцький.

Чуттєва та водночас емоційна драма знята за мотивами книги Софії Андрухович “Фелікс Австрія”. У центрі сюжету – панночка Аделя та її прислуга Стефанія. Змалку дівчата росли разом. Коли ж Аделя виходить заміж, вони продовжують жити в одному маєтку та вже не розуміють, ким є одна одній.
“Червоний”
. Рік виходу: 2017. Режисер: Заза Буадзе. Головні актори: Микола Береза, Олег Шульга, Олександр Мавріц, Любов Тищенко, Ігор Колтовський, Олег Стефан, Володимир Шпудейко.

За сюжетом, до підрозділу НКВС потрапляють два українці: воїн УПА Данило Червоний та пілот Віктор Гуров, якого вважають дезертиром. Чоловіки мають кардинально різні думки щодо політики. Та їх об’єднує одне: обидвоє повинні пройти крізь каторги, допити та нелюдські умови ув’язнення. Фільм “Червоний” зняли за мотивами однойменної книги письменника Андрія Кокотюхи.


“Чорний ворон”. Рік виходу: 2019. Режисер: Тарас Ткаченко. Головні актори: Тарас Цимбалюк, Павло Москаль, Азізбек Абдурашидов, Андрій Мостренко, Олексій Тритенко, Наталія Сумська.

Історична драма була знята на основі книги Василя Шкляра “Чорний ворон”. Головний герой – офіцер армії УНР Іван, якого часто кличуть Вороном. Він прагне почати нове життя з вагітною дружиною, тому переїжджає з нею на хутір недалеко від міста Кам’янка. Однак вже на вокзалі подружжя розуміє, що втекти від війни їм не вдасться: до міста прибув цілий полк на чолі з чекістом Євдокімовим. Він ув’язнює батька Івана та намагається змусити чоловіка бути шпигуном серед повстанців. Перед Вороном вибір – терпіти ганьбу і насильство заради ілюзії миру, чи самому приєднатися до повстанців.

“Дике поле”. Рік виходу: 2018. Режисер: Ярослав Лодигін. Головні актори: Олег Москаленко, Володимир Ямненко, Олексій Горбунов, Руслана Хазіпова, Георгій Поволоцький, Євгенія Муц, Ігор Портянко

Гостросюжетний фільм зняли за мотивами роману “Ворошиловград” Сергія Жадана. За сюжетом, Герман повертається до рідного Старобільська, що на Донбасі. Та його візит був вимушений: старший брат безслідно зник, а на сімейний бізнес – стару бензоколонку – зазіхають ті, хто захоплює шматок за шматком землю. Тому Герману доводиться вступати у боротьбу.


“Спіймати Кайдаша”.

Рік виходу: 2020. Режисер: Олександр Тіменко

Головні актори: Віктор Жданов, Ірина Мак, Тарас Цимбалюк, Григорій Бакланов, Антоніна Хижняк, Дарина Федина, Юлія Врублєвська

Комедійний серіал зняли за мотивами повісті Івана Нечуя-Левицького “Кайдашева сі’мя”.  Автори телепроєкту показали сучасних Кайдашів, зобразивши їхнє життя з 2005 до 2014 років. Тут можна побачити блискучий український гумор, побут села та, звісно, ж одвічну проблему батьків та дітей.


Вітаємо усіх, хто творить, любить і вболіває за вітчизняний кінематограф зі святом - Днем українського кіно. Запрошуємо відвідати бібліотеку №5 для  ознайомлення з кінознавчим сегментом нашого бібліотечного фонду, адже українське кіно - унікальне, наші фільми багаті душею, а дух української нації - непереможний.

 

 

 

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар