Біла Церква краєзнавча
ЗМІСТ СТОРІНКИ
- Письменники Білої Церкви
- Екскурс в історію вулиць міста
    - Письменники, на честь яких названі вулиці нашого міста
__________________________________________________________

Письменники Білої Церкви

Літературне життя Білої Церкви на сторінках місцевих газет

Нещодавно в Білій Церкві відбулася презентація нової книги журналіста, лауреата міської літературно-мистецької премії ім.І.Нечуя-Левицького Олександра Виговського. Книга має назву «Воїни світла, воїни бобра».
Багато теплих і шанобливих слів почув літератор у свою адресу.

Антоніна Нікіфоренко, редактор газети «Копейка»:
«Я вдячна долі, що маю змогу спілкуватися з талановитими людьми, одним з яких безумовно, є Олександр Виговський».
Ю.Таран
«Воїни світла, воїни бобра» - нова книжка О.Виговського / Ю.Таран // Копейка. – 2015. – 16 декабря. – С.5

 Сергій Істомін, голова ГО «Дієва молодь»:
«Ця книга, як і попередні, розкриває  щось нове , але…чорне і біле, світле і темне…Ми всі, українці, пережили тяжкі часи й переживаємо на сьогоднішній день – це Революція гідності, це все те, що відбувалося на Майдані та перейшло у війну на Сході. Усі ми переживаємо, тому неймовірно тяжко читати кожний рядок Олександра Виговського, пронизаний людським болем…»
Ю.Таран
«Воїни світла, воїни бобра» - нова книжка О.Виговського / Ю.Таран // Копейка. – 2015. – 16 декабря. – С.5

Тетяна Біла, ведуча презентації:
…«Воїни світла…», потрібні читачеві, адже важливо залишити не лише  інформацію в підручниках, а й літературну пам`ятку про  події, що відбуваються сьогодні в Україні. В цій книзі автор постає майстром психологічного портрета…»
Т.Качанова
Презентовано нову книгу Олександра Виговського / Т.Качанова // Копейка. – 2015. – 16 декабря. – С.12

О.Мартузаєва, шанувальниця творчості Виговського:
«Есть люди, которым не сидится на месте….Есть люди, которым до всего есть дело… А есть просто люди…Мне очень сложно определить, к какой категории людей относится Александр Выговский. Скорее всего, к тем, кто не устает удивлять.
И вот опять он удивил и всколыхнул наш тесный мирок. Каждое произведение автора – событие. Каждая книга – вызов. Каждая строка – глоток правды…»
Е.Мартузаева
Новая книга А.Выговского «Воїни світла, воїни бобора», послесловие… / Е.Мартузаева // копейка. – 2015. – 16 декабря. – С.12

ЗАПИТУЙТЕ КНИГУ В БІБЛІОТЕКАХ МІСТА!***

 Екскурс в історію вулиць міста

Шановні добродії, пропонуємо вашій увазі “Юр’ївський літопис” – науково-популярне історичне видання Білоцерківського краєзнавчого музею. На його сторінках ви знайдете цікавий історичний матеріал, відкриєте для себе маловідомі сторінки історії Білої Церкви і Білоцерківщини.


Цікавим доповненням до історичної подорожі стануть сучасні і ретро-світлини на яких зображені вулиці, площі, архітектурні будівлі міста. Ви зможете порівняти, як змінилося наше місто за відповідний історичний відрізок часу.

Вулиці, як важливий елемент нашого міста, з`явилися майже двісті років тому навколо ансамблю Торгових рядів.
У давнину Біла Церква поділялася не на вулиці, а на садиби, в яких розміщувалося часом декілька хат. В кожній садибі, як правило, проживав окремий рід: Паламаренки, Вареники, Горбатії тощо. В самих межах міста, оточеного валом, знаходилися органи адміністрації (замок), центри релігійних парафій. Основна маса білоцерківських міщан проживала родинними хуторами за межами укріплень, які у ХІХст. стали основою передмість Білої Церкви: Олександрія, Роток, Ярмоли, Заріччя. В межах міста хутори ставали кутками.
Перші вуличні назви пов`язані з напрямками доріг, що проходили через місто: Київська, Сквирська, Таращанська та ін..
Вулиця Ярослава Мудрого – центральна вулиця міста
Історична назва сучасної вулиці Ярослава Мудрого пов`язана зі зв`язками міста Білої Церкви з Києвом, через що вона й називалась Першою Київською. Надалі, у кінці 1930-х років вона стала носити ім`я  Максима Горького  і лише на початку 1990-х років одержала сучасну назву й була розділена на дві окремі вулиці. Частина вулиці, яка належала старому місту, була названа на честь засновника Білої Церкви Ярослава Мудрого, а іншій була повернута її історична назва – Київська.
Вулиця тягнеться з південного заходу на північний схід, закінчується біля залізничної колії та мосту.Будинок культури товариства науково-виробничого підприємства «БілоцерківМАЗ»
(до весни 2005 року – будинок культури заводу «Сільмаш» ім. 1-го Травня), який знаходиться по Ярослава Мудрого, 20, збудований на початку 1960-х років. У 1967 році будинок пошкодила пожежа, а після реконструкції він набув теперішнього вигляду.

Ярослава Мудрого,22 – це двоповерховий цегляний будинок, зданий в експлуатацію в січні 1960 року як «Універмаг». У 1980 роках тут знаходився магазин «Дитячий світ». У кінці 1990-х будинок був відремонтований і введений в дію як ЗАГс. Сьогодні тут знаходяться зали урочистих та офіційних церемоній і Білоцерківський міський центр культурних і соціальних зв`язків.

За адресою Ярослава Мудрого,40 знаходиться споруда із 3-х та 6-и поверхів, де розмістились зали Торгового центру, збудованого в середині 1980-х років. За спогадами жителів міста, на цьому місці знаходився перший у Білій Церкві чотириповерховий млин. Діяв він до початку 1960-х років.


Ярослава Мудрого,1 – знаходиться цегляна споруда, збудована в 1950 році. Ще недавно тут діяв кінотеатр «Родина», котрий припинив свою роботу в середині 1990-х років. До Другої світової війни на цьому місці були міліцейські конюшні. Станом на листопад 2005 року в приміщенні діяли бари, агентство з нерухомості, салон гральних автоматів, комп`ютерний набір текстів. Наразі, на цьому місці йдуть активні забудови.Ярослава Мудрого, 15 – це триповерхова цегляна будівля, обкладена плиткою, де розміщений виконавчий комітет міської ради


 Ярослава Мудрого,19/1 – одноповерхова цегляна будівля кінотеатру імені М.Горького. З нотаток краєзнавців, які друкувались у пресі, відомо, що кінотеатр на цьому місці існував ще на початку ХХст. Малий зал – це те, що лишилося від старого кінотеатру – одного із перших у нашому місті. У квітні 1910 року Гершович, що жив на 2-й Бердичівській вулиці, подав «прошеніє»: «Бажаю відкрити в Білій Церкві по Київській вулиці в будинку Бялика синематограф». Дозвіл було отримано, і нова сінема стала називатися «Міраж». Цей кінематограф знаходився на місці малого залу сучасного кінотеатру ім.М.Горького. Згодом «Міраж» змінив власника й отримав нову назву «Корсо». У радянські часи це був кінотеатр «Арс», пізніше – ім.М.Горького, який мав вигляд типовий для будинків  кінця 1950-х років. У 1968 році в кінотеатр булло вбудовано малу залу. В результаті цього з`явилися два зали: великий на 850 місць і малий – на 350.
На даний момент кінотеатр носить ім`я О.Довженка.

Гущина С.М. Вулиця Ярослава Мудрого
Юр`ївський літопис. – 2007. - №6. – С.63-75


Вулиця Юрія Гагаріна
«…Млинова…Так до війни і після неї аж до польоту Юрія Гагаріна в космос називалась вулиця, яка носить його ім`я», - читаємо у спогадах Наума Тонконогого, людини безмежно закоханої у Білу Церкву, єврея за походженням, який розмовляв щирою українською мовою, а ще змальовував куточки рідного міста, ніби відчуваючи, що багато з них не зможуть встояти під натиском часу.
Вулиця Млинова забудови ХІХ ст.. простежується на карті містечка Білої Церкви з 1858р. Вона вела із центральної частини міста аж до кам`яної греблі, збудованої в 1830 році, на якій стояв чотириповерховий водяний млин. Звідси і походить стара назва вулиці – Млинова.
Вулиця була найважливішою магістраллю, що зв`язувала тоді ще самостійне село Заріччя з містом через греблю на Росі.


Соборна площа
Багато століть Соборна площа була й залишається головною площею центральної частини старого міста.
З північної сторони площа обмежувалася дерев`яною церквою св. Миколая, із західної – старостинським замком, а зі сходу – будівлями обслуги замку, заснованого київським воєводою Семеном Пронським у 1550 році. Саме на цій площі у травні 1648 року Біла Церква зустрічала славетного гетьмана Богдана Хмельницького, який молився у церкві святого Миколи.
Сучасна назва площі пов`язана із Преображенським собором, збудованим на кошти О.В.Браницької в 1833-1839 роках. Після зведення в 1860-х роках дзвіниці та цегляної огорожі значення собору та площі в панорамі міста зросло – вони стали політичним центром Білої Церкви.
У ХІХ ст. Соборна площа набула статусу головної площі містечка. У 1812 році тут відбулися військовий парад і урочисті проводи до театру військових дій  та ін..
У післявоєнні роки площа, яка займала 2,5га, активно забудовувалася. У 1957 – 1959 р.р. у зв`язку з будівництвом мосту через річку Рось площа та Замкова гора були розрізані дорогою.
На початку 1980-х років до 950-річчя  міста площу та Замкову гору було впорядковано і відкрито тролейбусну лінію. Площа набула сучасного вигляду. У роки незалежності їй було повернуто стару історичну назву.
Козаченко В.А. Соборна площа

Юр`ївський літопис. – 2007. - №6. – С.78 – 81

Торгова площа. БРУМ.
И в нашем городе есть площади. Главная из них носит имя Ленина. До Октября она называлась Торговой (Ярмарочной). В центре площади стоит старинное здание торгових рядов, построенное в 1809-1814гг. на средства графов Браницких. Есть два обьяснения его названия: одни расшифровывают его как аббревиатуру  слов «Белоцерковский районный универсальный магазин»; другие считают его производным от украинского слова «брама». В пользу второго толкования говорит то, что в ХVІІІст. в России не существовало районов – были волости, уезды, губернии и не было универсальных магазинов. В плане здание представляет собой квадрат с четырьма входами по одному с каждой стороны. Лепнина стен и аркада повторяются и с внешней стороны, и во дворе. Крыша была покрыта кровельной жестью, а не черепицей, как теперь. Колонны у входов венчались капителями. Все четыре фронтона украшали торговые гербы. Причем, ни один герб не повторялся полностью. Карнизы над арками соединялись с карнизами стен вертикальными выступами, а пол в галерее-аркаде внутри и снаружи был сложен из каменных плит с непрерывным узором. В БРУМе работали магазины, а позже находились склады. Нынешних боковых ступеней и каменной ограды, что отделяет отмостку  перед зданием от сквера, до войны не было. Были только ступени перед главным входом, а вся площадь, за исключением сквера за БРУМом , была плотно замощена камнем. Сквер ограждался от площади невысокой оградой из квадратных брусьев, врезанных в деревянные столбики. На аллеях сквера стояли простые деревянные скамейки на врытых в землю столбиках.
Памятника Ленину перед БРУМом до 1938-го года не было – на его месте стоял памятный знак в виде большой шестерни, плуга на ней и металлической вертикальной формы со звездой. В  1938-м году здесь был поставлен памятник Ленину. Потом его перенесли к новому зданию горкома КПСС.
Не так выглядела площадь перед войной. Там, где сейчас высятся здание горкома и новый памятник Ленину, на улицу Горького и площадь Ленина выходило одноэтажное здание, в котором работали продовольственный магазин, шапочная мастерская, а незадолго до войны была открыта закусочная, в которой продавали вкусные пирожки с мясом и печенку, жаренные в кипящем подсолнечном масле.
Площадь издавна была местом торжеств: здесь проходили парадным строем войска, по ней шли праздничные демонстрации, направляясь к горкому КП(б)У, что находился на Клубной улице.
Тонконогий Н. Площадь Ленина
Юр`ївський літопис. – 2004. - №3. – С.76-78Замкова гора. Будинок органної музики
 Замковая гора. Веками глядит она на тихие воды Роси, любуется неоглядными далями. Новый большой город раскинулся у древней горы, красуясь высокими светлыми домами, корпусами новых заводов и фабрик, просторными проспектами, веселыми зданиями новых школ, детских садов и дворцов.
Началом начал молодеющего города стала Ярославова (Замкова) гора. Старый замок на горе сменился костелом. Мастера вложили в свой труд большой талант и умение. Со вкусом был украшен интерьер костела, а на хорах внутри храма стройные трубы органа привлекали взор. Орган приводился в движение ножными мехами, установленными в правой башне костела. Орган был вывезен немецко-фашистскими захватчиками во время оккупации Белой Церкви. Костел окружала металлическая ограда на высоком гранитном цоколе с кирпичными столбами, высокими металлическими калитками и такими же воротами, от которых к паперти вела выложенная елочкой кирпичная дорожка. В сторону дома ксендза в цоколе ограды была прорезана калитка. Металлическая ограда была только со стороны города, а остальную ее часть составляли цоколь со столбами. За костелом в сторону реки на краю горы в ограду была врезана каменная сторожка, сквозной коридор, который выводил за ограду костела. Нет на горе старого здания музея – на его месте построенный новый музей.
В любое время года прекрасна Замковая гора. Тихоструйные воды  ласкают ее подножие; зеленый ковер украсил ее склоны; неоглядная даль раскрывается с высоты горы. Роскошь летних берегов, чудесная осенняя рамка их, сверкающая зимняя белизна привлекают взор, и тающая в дымке голубизна уходящих просторов венчают картину.
 Тонконогий Н. Замковая гора
Юр`ївський літопис. – 2004. - №3. – С.76


Площа Т.Шевченка
Площа Т.Шевченка розташована в історичному центрі міста між вулицями Ярослава Мудрого (Київська – Горького), Гагаріна (Млинова), Шевченка (Смоляна). До війни 1941-1945 рр. площі не було, вулиця Шевченка простягалась до Київської, тут стояли одноповерхові будинки. В роки війни центр міста значно постраждав від бомбування, і під час відбудови Білої Церкви на цьому місці була створена площа. Назву отримала в ознаменування 100-річчя з дня смерті Т.Г.Шевченка у березні 1961 року згідно рішення Білоцерківської міськради.
В 1845 році Тарас Григорович Шевченко приїздив до парку «Олександрія», що є в Білій Церкві. Результатом цього відвідування було написання ним повісті «Прогулка с удовольствием и не без морали»
 Івановська Л. Площа та вулиця Т.Г.Шевченка
Юр`ївський літопис. – 2003. - №2. – С.96 – 98

Піонерська
В 1930-і роки біля парку «Олександрія» почали забудовувати пустир. Пізніше цей мікрорайон стали називати «Піонерська». Сьогодні у мікрорайоні зведені 2-9 поверхові будинки з торгівельними та господарськими спорудами. Після більше, ніж 10-ти річної перерви, закінчивши реконструкцію, відновив роботу розважальний комплекс «Росія», де є кінозал, ресторан, більярд, дискотека та ін.
Раніше мікрорайон мав такий вигляд.У статті використані фото із архіву читача бібліотеки №8 Черненка Бориса Григоровича

 ___________________________________________________________________________

 Письменники, на  честь яких названі вулиці нашого міста

Вулиця ім.Тараса Шевченка
Одна з найстаріших вулиць міста. Стара назва Смоляна. В 1925 році на засіданні Білоцерківського окружного виконавчого комітету 7-го скликання від 30 грудня прийнято рішення про перейменування Смоляної вулиці на вулицю імені Т.Г.Шевченка.
Вулиця Шевченка знаходиться в центрі міста. Починається з площі Шевченка.
Тарас Григорович Шевченко декілька разів був у Білій Церкві проїздом. А в 1845 році приїздив спеціально, щоб познайомитись з історичними місцями та парком «Олександрія». Після цього відвідування написав повість «Прогулка с удовольствием и не без морали».
Юр`ївський літопис. – 2003.- №2. – С.96

Вулиця ім.О.Пушкінська
Вулиця Пушкінська (колишня Златопольська) відома з ХІХст… Просліджується на плані містечка з 1858р.
У 1937р. на честь 100-річчя з дня смерті О.С.Пушкіна вулиця була перейменована на Пушкінську.
Юр`ївський літопис. – 2003.- №2. – С.88Вулиця ім.М. Некрасова
Вулиця Некрасова знаходиться в 4-му житловому мікрорайоні масиву Леванневського. З історії відомо, що  ХІХст. ця територія входила до селища Роток. В 1941 р. забудована одноповерховими будинками, але після будівництва шинного заводу вони були знесені й на їх місці на початку 1980-х рр… з`явилися багатоповерхові житлові споруди для його працівників.
Назва вулиці змінювалася декілька разів: у 1942 вулиця Некрасова була перейменована на честь видатного українського гетьмана Сагайдачного, а в 1994р. їй знову повернута стара назва – Некрасова.
Юр`ївський літопис. – 2011. - №10. – С.74Вулиця ім. М.Гоголя
Микола Васильович Гоголь(1809-1852) - російський  письменник, народився в селі Великі Сорочинці, тепер Миргородського району, Полтавської обл., (Україна)

Вулиця ім. О.Гончара
Олесь (Олександр) Терентійович Гончар (1918-1995) – український письменник, літературознавець, публіцист, громадський діяч, академік АН УРСР з 1978, Герой Соц. Праці, учасник Великої Вітчизняної війни,  народився в с.Сухе, тепер Кобеляцького р-ну, Полтавської обл.
Вулиця ім. О.Грибоєдова
Олександр Сергійович Грибоєдов (1794-1829) – російський  письменник, народився в Москві. У 1810 році закінчив Московський університет. Був послом Росії в Персії. Загинув внаслідок політичної провокації.

Вулиця ім. І.Котляревського
Іван Петрович Котляревський (1769-1838) – український письменник, театральний і громадський діяч, перший класик  нової української літератури, народився в Полтаві.

Вулиця ім. М.Коцюбинського
Михайло Михайлович Коцюбинський (1864-1913) – український письменник, культурний діяч, народився у Вінниці в сім`ї дрібного урядовця.

Вулиця ім. О.Купріна
Олександр Іванович Купрін (1870-1938) – російський письменник, народився в м. Наровчат, тепер село Пензенської обл..


Вулиця ім. М.Лермонтова
Михайло Юрійович Лермонтов (1814-1841) – російський письменник, народився в Москві. Славу Лермонтову приніс вірш «Смерть поета».


Вулиця ім. І.Н-Левицького
Іван Семенович Нечуй-Левицький (1838-1918) – український письменник, народився в містечку Стеблів у сім`ї священника, тепер смт Корсунь-Шевченквіського району Черкаської області.

Вулиця ім. Л.Толстого
Лев Миколайович Толстой (1828-1910) – російський письменник, граф, народився в Ясній Поляні Тульської обл.


Вулиця ім. І.Тургенєва
Іван Сергійович Тургенєв (1818-1883) – російський письменник, народився в Орлі в сім`ї поміщиків


Вулиця ім. Л.Українки
Леся Українка (Лариса Косач-Квітка)(1871-1913) – українська поетеса, драматург, прозаїк, критик, фольклорист, публіцист, перекладачка, громадська діячка, народилася на Житомирщині, походила зі старовинного роду Драгоманових
Вулиця ім.О.Фадеєва
Олександр Олександрович Фадеєв (1901-1956) – російський письменник, громадський діяч, народився в Кімри Калінінградської обл.. в сім`ї революціонерів

Вулиця ім. І.Франка
Іван Якович Франко (1856-1916) – український поет, прозаїк, драматург, учений, громадський і політичний діяч, народився на Львівщині


Вулиця ім. М.Чернишевського
Микола Гаврилович Чернишевський (1828-1889) – російський  письменник, народився в Саратові в сім`ї протоієрея.


Вулиця ім. А.Чехова
Антон Павлович Чехов (1860-1904) – російський письменник, народився в Таганрозі в купецькій сім`ї


Вулиця ім. Шолом-Алейхема
Шолом Наумович Рабинович (Шолом-Алейхем)(1859-1916) – найвідоміший з усіх єврейських письменників, народився в Переяславі (Україна). Недовгий час проживав у Білій Церкві

***

Першоджерела:
Українська Літературна Енциклопедія. В 5 т. / редкол.: І.О.Дзеверін. – К.: Українська енциклопедія ім. М.П.Бажана, 1995.  

Зарубіжні письменники : енциклопедичний довідник. В 2 т. Т.2 : Л-Я / ред.. Н.Михальська, Б.Щавурський. – Тернопіль : Навчальна книга-Богдан,2006. – 864с.

Універсальний літературний словник-довідник. – Донецьк : БАО, 2008. – 432с.


Немає коментарів:

Дописати коментар