четвер, 1 лютого 2024 р.

«Валізка з книжками» примандрувала до бібліотеки № 5

З початку повномасштабного вторгнення в Україну рашистських окупантів  до нашого міста масово почали прибувати переселенці (ВПО) з окупованих регіонів країни. Тож, працівникам бібліотеки №5 не було часу на роздуми, а потрібно було дуже оперативно включатися в роботу з цією категорією людей. І ось, починаючи з квітня 2022 року і по цей день наша бібліотека регулярно вже тривалий час проводить різні майстер-класи, арт-терапії, психологічні тренінги, щоб кожен бажаючий зміг покращити своє ментальне здоров'я,  позбавитися від важких психологічних станів. А ще  в допомозі стає просте читання книг, знайомство з українськими авторами та українською літературою. 

Бібліотечні фахівчині проводять різноманітні заходи, пропагуючи саме українських авторів та українське читання. До таких ініціатив долучаються переселенці, учасники україномовного розмовного  клубу «Світлиця слова» та клубу молодих мам «Я – Мама!». Ці категорії читачів часто приходять до бібліотеки зі своїми дітлахами. І тоді, коли проводяться заходи для дорослих, постає питання, чим забавити малечу? В пригоді стають олівці, розмальовки, дитячі ігри і, звичайно ж, дитячі книжечки.

Тож наша бібліотека активно долучається до всіляких проектів, що пропонують виграти та отримати в подарунок такі очікувані та потрібні книги для бібліотеки.

Учасниці клубу мам з нетерпінням чекали книжечок з  «валізки» для своїх малюків і першими завітали на «розпаковку». Відтепер зустрічі та читання книг з іграшковим книжковим черв’ячком, який живе у валізці, стане ще цікавішим для всіх відвідувачів.  

Трішки про проєкт. «Валізка з книжками» – це проєкт, що народився в перші місяці війни, коли команда Goethe-Institut намагалася подолати перший шок та зрозуміти, де й кому можуть наразі оперативно допомогти. Cаме тоді вони побачили безліч запитів від українських родин, які, рятуваючись від війни, потрапили до Німеччини, і заодно отримували запити від різноманітних організацій у Німеччині – усім потрібні були книжки для дітей та підлітків українською мовою.

Проєкт «Валізка з книжками», започаткований й успішно втілений Goethe-Institut у 2022 році, трансформувався й змінив географію. 2023 року він уже орієнтований на українські бібліотеки й бібліотечні ініціативи. Так експертки з дитячої літератури Юлія Козловець, Олександра Савченко, Валентина Вздульська, Тетяна Стус, Оксана Лущевська, Катерина Сухоребська та Катерина Міхаліцина відібрали до «Валізки» 22 книжки, які поїхали аж до 250 бібліотек і проєктів серед яких і опинилась наша бібліотека № 5.

Однак у форматі, який був реалізований у 2023 році, валізку доповнили не лише книжки, а й сенсорні іграшки, розмальовки та спеціальний супровід психологів та експертів із читання для дітей, які пережили війну. Для всіх, хто супроводжує дітей у читанні, підготували рекомендації зі спільного читання, що містять прості завдання та ігри від культурно-просвітницької ініціативи «безпробілів» та ГО «Право 31», а також матеріали, що допоможуть зробити читання цікавішим, сприяючи спілкуванню між дітьми й дорослими. 

В окремій брошурі команда підготувала поради психологині Світлани Ройз та психотерапевта Удо Бера щодо роботи з дітьми, які пережили воєннийдосвід. І, звісно, важливим мешканцем «Валізки» є Книжковий Черв’ячок. Цю іграшку можна обіймати й разом із ним читати, а ще Черв’ячок дуже любить обговорювати книжки у колі друзів. Також у «Валізці» є матеріали для майстрування, що допоможуть зробити взаємодію з книжками ще цікавішою. 

Звісно, коли дітей евакуювали, не у всіх родин була можливість взяти з дому книжки, які не просто знайомі для дитини, а й водночас надають відчуття домівки у критичній ситуації. 

У 2023 році за підтримки з боку німецького уряду команда вирішила направляти книжкові «Валізки» саме в українські бібліотеки та читацькі установи. Діти, які ростуть в Україні, наразі стикаються з високим рівнем стресу, а книжки можуть стати бодай однією сходинкою, щоб подолати труднощі тяжкого воєнного періоду. 

Наша книгозбірня за ці роки стала своєрідною домівкою - прихистком для дітей та дорослих,  які були змушені залишити свої домівки чи зазнали сильного стресу.

Хочемо висловити слова щирої вдячності Goethe-InstitutUkraine, МЗС Німеччини, експерткам з дитячої літератури за такий безцінний подарунок!

                                                                                            Шарандак Олена






Немає коментарів:

Дописати коментар