Кожного разу щось нове та цікаве. Цієї середи засідання розмовного клубу української мови «Світлиця слова» відбулося за кількома темами. Саме в дні шевченківських читань учасниці клубу підготували свої улюблені вірші національного пророка – Тараса Григоровича Шевченка. Кожен добирав вірш до смаку, а потім натхненно читав та разом обговорювали творчість і складний життєвий шлях видатного українця.
Друга частина засідання відбувалася дуже жвавим перегуком слів та речень, що читаються зліва направо і навпаки. Розібрали, що таке паліндроми та паліндромони.
Слово, число, набір символів, словосполучення або віршований рядок, що однаково читається в обох напрямках– це і є паліндром. Ось приклад: Кит на морі романтик. Тож у чому його незвичність? А в тому, що його можна прочитати навпаки і отримати те ж саме речення. Цікаво, правда?Паліндроми можна зустріти в музиці, біології й літературі. В музиці їх використовували: Себастьян Бах, Йозеф Гайдн, Пауль Гендеміт, Бела Барток, Антон Веберн та інші відомі композитори.
Найбільш цікавим видом серед паліндромів є ті, що зустрічаються в літературі – вірш-рак або вірш-паліндром. В Україні вони зʼявились у 17 столітті. Відкривачем таких віршів-паліндромів є Іван Величковський, який дав визначення віршу-раку: «Рак літеральний єсть вірш, которого літери, і вспак читаючися, той же текст виражають».
Вірш-паліндромон – це єдиний від початку до кінця паліндромон, зміст якого не втрачається при читанні навпаки. Такі вірші не просто вигадати. Але серед українських літературних митців є сміливці, які наважилися на не простий експеримент. Прикладом є збірки творів: Миколи Мірошниченка «Око», Анатолія Мойсієнка «Віче мечів», Назара Гончара «Не здуру ґуру дзен», Івана Іова «Періодична система слів», Олександра Шарварка «Чар Драч» – роман-паліндром та інші.
Тож паліндроми можуть вразити, захопити, зацікавити читачів своєю особливістю. Вони складні й легкі водночас, їх складно вигадати але ж як цікаво читати!
Запрошуємо на наші засідання щосереди в бібліотеку-філію№5.
Немає коментарів:
Дописати коментар